Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

+420 800 266 666

O nás

Lékař vysvětluje: Bolest prsou nepatří ve většině případů mezi projevy rakoviny prsní žlázy

13.9.2022

Bolest prsou trápí v průběhu života více než dvě třetiny žen a řada z nich má obratem obavu z rakoviny prsní žlázy. Ta je ale podle statistik s bolestmi prsu spojena jen vzácně. Mnohem častěji lze najít příčinu v hormonálních změnách, ale i svalově kostních změnách v okolí prsu, nebo v jejich kombinaci.

„Zdaleka nejčastější příčinou bolestivých prsou jsou hormonálně podmíněné změny v prsní žláze, a to převážně u žen v plodném věku. Tyto bolesti, závislé na menstruačním cyklu, nejčastěji postihují všechny části prsu, a to častěji oboustranně, nejsilněji v horním zevním kvadrantu. Začínají obvykle týden před menstruací a končí týden po ní,“ vysvětluje MUDr. Borek Frydrych, vedoucí lékař AGEL Diagnostického centra, s tím, že v praxi se ale často setkává i s hormonálně podmíněnou bolestí pouze v jednom prsu, nebo dokonce i jen v jedné jeho části, a také doba nezbytná k úplnému ústupu potíží může zahrnovat i více následně proběhlých menstruačních cyklů.

„Tyto bolesti trápí nejčastěji ženy mezi 20. a 40. rokem věku, a celkově tvoří více než polovinu případů bolestivých prsů. Obtíže zpravidla ustupují s nástupem menopauzy,“ upřesňuje MUDr. Frydrych, podle kterého mohou hormonálně podmíněnou bolestivost způsobit i hormonální preparáty, tedy antikoncepce, hormonální substituce v menopauze, nebo hormony podávané před umělým oplodněním v rámci asistované reprodukce.

„K potvrzení hormonální příčiny bolesti prsou, neboli mastodynie, stačí provést ultrazvukové vyšetření, kde v typickém obraze prokazujeme jen normální žlázu s možným lehkým otokem. U žen nad 40 let je někdy vhodné doplnit i vyšetření mamografické. Pomocí těchto vyšetřovacích modalit jsme schopni jednoznačně potvrdit, že bolest nemá žádnou souvislost se zhoubným onemocněním prsní žlázy,“ vysvětluje MUDr. Frydrych s tím, že často již jen tato příznivá diagnóza sdělená klientce vede k okamžité úlevě od obtíží. Bolestivost prsů může totiž mít i výraznou psychickou nadstavbu. Pokud však bolest neustupuje, nabízí se analgetická léčba, eventuelně určité rostlinné preparáty v kombinaci s některými vitaminy.

Další častou příčinou bolesti prsou jsou potíže vycházející z páteře, které postihují ženy ve všech věkových kategoriích, typické jsou ale především u žen středního a vyššího věku. Bolest prsů vycházející z obratlů krční či hrudní páteře anebo kostí a svalů hrudního koše tvoří více než 40 procent všech bolestí a souvisí s vadným držením těla, ochablostí svalů v rámci nedostatečného pohybu či vadných pohybových stereotypů.

„Je přirozeně častější u žen s nadváhou nebo u žen s velkou fyzickou zátěží, včetně žen s malými dětmi. Velmi často sledujeme bolest přenesenou z hrudní či krční páteře, kdy zvýšené napětí svalů v okolí páteře vyvolává kaskádovitě i poruchy ve vzdálenějších oblastech. Subjektivně ženy nejčastěji udávají vystřelující či bodavou bolest hrudní stěny, která se často objevuje při hlubokém nádechu či při náhlé

změně pohybu, bolest bývá výrazná a ženu může budit i ze spánku,“ popisuje MUDr. Frydrych s tím, že v takových případech je nutná péče fyzioterapeuta. Pokud je přítomna výrazná bolestivost prsu spolu se zarudnutím kůže a pohmatovým ztužením, často i s celkovými příznaky jako je teplota či zduření lymfatických uzlin v podpaží, pak jde pravděpodobně o zánět v prsu. „V literatuře se sice udává, že zánět prsu je typický u kojících žen, hlavně v průběhu šestinedělí, z praxe ale víme, že se vyskytuje i mimo tato období, a to nikoliv vzácně,“ upřesňuje MUDr. Frydrych s tím, že další možnou příčinou bolesti prsu mohou být i metabolické nemoci, jako je diabetes nebo onemocnění štítné žlázy

zpět na novinky

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: