Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

+420 800 266 666

O nás

Zhoubný nádor, který nejde ani nahmatat, lokalizují specialisté z AGEL Diagnostického centra pomocí šetrného radioaktivního zrna

18.8.2021

AGEL Diagnostické centrum rozšiřuje spektrum poskytované péče o aplikaci radioaktivního zrna, které je spojené s přesnější a šetrnější péčí u vyšetření karcinomu prsu a stane se tak jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které metodu radioaktivního zrna bude nabízet svým pacientkám.

„Lokalizační radioaktivní zrno je drobný uzavřený zdroj ionizujícího záření, což znamená,  že vydává velmi slabé záření, které svou aktivitou neohrožuje ani pacientku, ani nikoho v jejím okolí,” říká na úvod vedoucí lékař AGEL Diagnostického centra, MUDr. Borek Frydrych.

Zrno funguje jako lokalizátor a specialisté ho aplikují ženám bez rozdílu věku, u kterých zjistili při předchozím vyšetření (mamografie, ultrazvuk) zhoubný nádor v tak malé velikosti, že není možné jej nahmatat. „Účelem a zásadním přínosem aplikace zrna do nehmatné léze je skutečnost, že i velmi slabé záření, které zrno vydává, se dá na milimetry přesně detekovat pomocí speciální gamakamery, čímž se nehmatná léze stane dobře “viditelnou"," vysvětluje přínos metody MUDr. Borek Frydrych. Prsní chirurg tak bude moci provést zákrok co nejpřesněji s cílem dosáhnout co nejlepšího estetického efektu. Důležité přitom je, aby bylo místo označeno s maximální přesností.

Dosavadní postupy nebyly pro pacientky zdaleka tak komfortní, a navíc u nich mnohdy hrozilo zbytečné poškození tkáně. Nová metoda funguje na principu jehly se speciálním magnetickým zrnem, které lékař aplikuje pacientce do tkáně, respektive do místa nádoru. Zásadní výhodou šetrného zákroku je i jeho rychlost. Samotná aplikace zrna (značení nehmatné léze pomocí zrna) se provádí ambulantně v akreditovaném AGEL Diagnostickém centru, přičemž se jedná o minimální chirurgický zákrok v trvání maximálně 10 minut.

„Po výkonu pacientka odchází zpravidla do nemocnice, kde zrno spolu s nádorem lékaři následující den vyjmou během operačního zákroku v celkové anestezii,” dodává MUDr. Borek Frydrych. Značení se  tedy provádí den před samotnou operací v AGEL Diagnostickém centru a na druhý den je karcinomu v Nemocnici AGEL Nový Jičín odstraněn. Pacientky také jistě ocení, že je metoda velice šetrná, protože k zavedení zrna je potřeba jen lokální anestezie a po samotném zákroku nezůstávají v tkáni žádné stopy po označení, uzavírá MUDr. Borek Frydrych.

​ Nejčastěji se značení provádí pod kontrolou ultrazvukem, kdy během vyšetření leží pacientka na lůžku. Dle povahy léze může mamodiagnostik rozhodnout o provedení značení léze také pomocí 3D mamografického zobrazení (tomosyntézy), při kterém se sedí. V obou případech bude zaměřen nehmatný drobný nádor, do kterého lékař po dezinfekci a místním znecitlivění anestetikem zavede lokalizační zrno.

„Následně specialisté na patologii v Laboratořích AGEL vytahují zrna z resekátů neboli odstraněných nádorů. Laicky řečeno, hledají všechna zrna, která byla do orgánů vložena. Po vyjmutí předává patologie zrna Nemocnici AGEL Nový Jičín k uskladnění do „vymírací místnosti“ tzn. uložení ve stíněných nádobách, dokud ze zrn nevyprchá záření. Poté je zajištěna likvidace v souladu s platnou legislativou, říká vedoucí manažer kvality Laboratoří AGEL, Mgr. Marta Hýnarová.

zpět na novinky

Kontakt pro média

e-mail: press@agel.cz

Kontakt neslouží k objednávání pacientů na vyšetření, očkování a výdeji výsledků vyšetření

Kontakty na veškeré společnosti skupiny AGEL najdete v sekci Společnosti skupiny AGEL

Online formuláře: