Logo

PARTNER VAŠEHO ZDRAVÍJsme součástí skupiny AGEL, největšího soukromého poskytovatele zdravotní péče ve střední Evropě.

+420 800 266 666

O nás

Třetina žen odkládá preventivní vyšetření prsu, varují odborníci AGEL Diagnostického centra

16.11.2020

Koronavirová epidemie výrazně ovlivňuje také oblast preventivní medicíny. Ta je však u řady onemocnění klíčová pro úspěšnou léčbu. Jedním z onemocnění, kde má prevence zásadní význam, je i rakovina prsu. Přesto jí v Česku ročně podlehne okolo 1600 žen. Odborníci z AGEL Diagnostického centra proto vyzývají ženy, aby návštěvu odborníka neodkládaly, a to především v případě nejasného pohmatového nálezu při samovyšetření.

„Oproti jarní koronavirové vlně je nyní výhodou, že vyhláškou již není omezeno provádění preventivních mamografických a sonografických vyšetření. Klientky se tak mohou bez přerušení objednávat jak na diagnostické, tak i preventivní výkony. Přesto však pozorujeme pokles zájmu právě o preventivní vyšetření, a to zhruba o 30 procent. Klientky svou návštěvu ruší z důvodu karantény, podezření na Covid-19  nebo kvůli samotnému onemocnění koronavirem. V těchto případech nabízíme náhradní termíny v řádu 2 až 4 týdnů, některé ženy ale zbytečně ruší vyšetření i kvůli nepřesným informacím,“ říká vedoucí lékař AGEL Diagnostického centra v Novém Jičíně MUDr. Borek Frydrych, jehož tým se po zmírnění protiepidemických opatření na přelomu léta snažil klientkám vyjít vstříc a zkrátil objednací dobu na preventivní vyšetření na co nejkratší dobu.

Počty provedených preventivních vyšetření v novojičínském AGEL Diagnostickém centru tak v létě trhaly rekordy. Již v červnu zde vyšetřili odborníci na mamografu v rámci prevence přes 2 tisíce klientek, což je o 25 % více než bývá v tomto období obvyklé. „Se zvyšujícím se počtem provedených preventivních vyšetření zřetelně stoupaly i počty pozitivních nálezů. Současně s tím byly také navíc ve větší míře diagnostikovány zhoubné nádory prsu u symptomatických žen, tedy u klientek, které si již samy nahmataly nezvyklý útvar v prsu,“ vysvětluje MUDr. Borek Frydrych a dodává, že z anamnestických dat u těchto žen navíc vyplynulo, že v obavě z onemocnění Covid-19 návštěvu lékaře odkládaly. V několika případech tak skutečně došlo k určitému časovému prodlení se stanovením závažné diagnózy.

„Chtěl bych proto apelovat na všechny ženy, a to především na ty, které již mají na základě samovyšetření pocit, že s jejich prsy není vše úplně v pořádku, aby s návštěvou u nás neotálely. U symptomatických žen jsme totiž i nadále schopni nabídnout termíny vyšetření v horizontu několika málo dnů, a tak zamezit tomu, aby se případný pozitivní nález diagnostikoval se zpožděním,“ vyzývá ženy MUDr. Borek Frydrych.

Součástí AGEL Diagnostického centra Nový Jičín je mamocentrum akreditované k provádění preventivního mamografického vyšetření, tzv. mamárního screeningu. Odborníci zde vyšetří přes 22 tisíc žen ročně, což pracoviště řadí mezi tři největší mamocentra v celé České republice (z celkového počtu 65 center).

zpět na novinky